Bydlení a s ním spojené náklady představují jednu z největších položek soukromého nebo rodinného rozpočtu. Nájemné, hypotéka, energie a další náklady na domácnost mohou být velmi zatěžující pro peněženku každého. Existuje však řada možností, které vám mohou pomoci snížit náklady na bydlení a ušetřit nemalé peníze.
Příspěvky na bydlení
První možnost, která vám může pomoct při snižování nákladů na bydlení, jsou státní příspěvky. Ať už čelíte finančním problémům, jste mladá rodina, nebo jste v obtížné sociální situaci, tyto příspěvky vám mohou poskytnout potřebnou podporu. Jednotlivé programy a dotace jsou navrženy tak, aby lidem s nízkými příjmy a různými životními situacemi umožnily dosáhnout na kvalitní bydlení.
Na příspěvek má nárok každá domácnost, která na pokrytí výdajů na bydlení vydá více než 30 % hodnoty měsíčního příjmu. Do příjmu se počítají finanční zdroje všech lidí, kteří tvoří jednu domácnost, tedy lidé, kteří v místě opravdu žijí, nikoli mají svůj trvalý pobyt. Žádost se podává jen jedna za danou nemovitost. Výše příspěvku je potom stanovena individuálně a rovná se částce, která překročí zmiňovanou hranici 30 %.
O příspěvek na bydlení mají právo žádat i lidé, kteří trvale bydlí v nějakém rekreačním objektu. Tedy na chatě nebo chalupě. Objekt ale musí splňovat základní podmínky pro možnost celoročního obývání.
Sdílené bydlení je skvělá volba
Spolubydlení se v poslední době stává oblíbeným způsobem žití, a to především u mladých lidí. Je to skvělý způsob, jak se můžete osamostatnit, seznámit se s novými lidmi nebo utužit přátelské vztahy. V neposlední řadě máte možnost ušetřit nějaké peníze. Pronájem bytu a režie na provoz dělíte mezi více lidí, a můžete tak šetřit třeba na budoucí koupi vlastní nemovitost.
Nemovitostí na společný pronájem je celá řada a záleží tak jen na vaší preferenci. Vybírat můžete i z již vybavených bytů. Nemusíte tudíž okamžitě investovat do nábytku a jiného zařízení bytu, což může pro řadu lidí znamenat velkou výhodu. Samozřejmě je i velký výběr nezařízených bytů, případně se můžete individuálně domluvit, pokud byste nějakou skříň nebo postel v bytě nechtěli nebo naopak.
Jak ušetřit za energie
Ceny energií a poplatky rostou čím dál víc, takže se hodí každý dobrý tip, jak na nich co nejvíce ušetřit. Existuje pár základních opatření, která vám pomůžou se snížením nákladů na energie.
Šetřete vodou – Místo každodenní horké vany, volte raději přednost sprchování. Koupelí spotřebujete kolem 150 litrů vody, kdežto sprchou zhruba jen 60.
Používání úsporných spotřebičů a osvětlení – Při pořizování nových elektronických spotřebičů dbejte na jejich energetické třídy. Ideální je vybírat spotřebiče jen z třídy A a A+. Pokud je to možné, používejte jen úsporné žárovky a nesviťte, když to není nutné.
Staré za nové
Pokud vám tato základní opatření nestačí, nezoufejte. Je možné, že za to může nemovitost, ve které bydlíte. Zkuste se pohlédnout po energeticky úspornějším bydlení. Stávající byt nebo dům prodejte nebo vyměňte za energeticky udržitelnější a pro vás výhodnější. Stejně jako u elektro spotřebičů, i byty a domy mají své energetické štítky, které vám pomůžou v orientaci při hledání vhodného bydlení.